Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Pepane dík za odkaz na fotoreportáž výroby úlků.. Už v minulosti, když jsi ho tu zveřejnil, jsem o polystyrenovém úlku přemýšlel. Nemáš to i na jiném portále? S postimage buď neumím nebo neumožňuje jednoduché listování ze snímku rovnou na další. Pokud nemáš nic proti, tak si pár fotek stáhnu pro osobní potřebu. :idea:

Až v této době teplota v zemních hnízdech poprvé dosáhla k 19°C ! Rozdíl v průběhu 24 hodin (den - noc) je max. 1°C.
Nechápu jak může být panelák něco, co přišlo po zemljamkách. A to ještě ty nejhorší noci letošního léta patrně teprve přijdou. Omlouvám se za odskočení od tématu. :?

Trochu závidím těm co rozeznají že se objevili nové matky. U mě rozptyl velikostí dělnic u zemních, v době kdy matky nemohly být ani náhodou, byl tak velký, že ty současné největší by podle mého nezkušeného oka, mohly být jen o něco větší dělnice. Jsou prostě o trochu větší a takové kulatější. Provoz je na česně teď už tak hustý, že projíždění záznamů z kamer zabírá spoustu času a není v mých možnostech si třeba projet celý den u jednoho úlku. Pokud nechám celý den počítat přílety a odlety je jich přes někdy 1200. Výsledek je orientační, protože když se objeví víc čmeláků najednou, tak je to vezme jako jeden průchod, ale jako protiváha je déle trvající pokus o otevření klapky kdy může započítat jednoho jako dva průchody.
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Honzo moc gratuluju, Pavelsi u Tvé fotka zemních mě zarazilo, kolik máš výstelky, Ty jsi odbíral nebo dáváš tak málo, zdálo se mi, že to máš tak do jedné třetiny, ale zato čisto proti skalničkám, které mám nahoře ve všech rozích hrůza. Včera jsem uviděla další královnu u druhého úlu skalních, byla tak veliká, že se nemohla dostat pod klapku, musela jsem ji nadzvednout, u nás každý den prší, dělničky co se rodí jsou droboučké. Když jsem jim dala příkrm do ampulek, jaké má Jakub, tak mi rozcupovaly polystyrén a ampulku jsem nenašla, zastaly ji. No a už zase prší, už mi shnila i levandule a to ji mám plnou zahradu. Jo a ty rozměry, přesně jak říká Niki raději ty velké, letos se mi do nich nacpali polní, ale pak je vyhodili skalní. Mějte se.
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Blanka píše:
úte 21. črc 2020 13:48:35
Honzo moc gratuluju, Pavelsi u Tvé fotka zemních mě zarazilo, kolik máš výstelky, Ty jsi odbíral nebo dáváš tak málo, zdálo se mi, že to máš tak do jedné třetiny, ale zato čisto proti skalničkám, které mám nahoře ve všech rozích hrůza. Včera jsem uviděla další královnu u druhého úlu skalních, byla tak veliká, že se nemohla dostat pod klapku, musela jsem ji nadzvednout, u nás každý den prší, dělničky co se rodí jsou droboučké. Když jsem jim dala příkrm do ampulek, jaké má Jakub, tak mi rozcupovaly polystyrén a ampulku jsem nenašla, zastaly ji. No a už zase prší, už mi shnila i levandule a to ji mám plnou zahradu. Jo a ty rozměry, přesně jak říká Niki raději ty velké, letos se mi do nich nacpali polní, ale pak je vyhodili skalní. Mějte se.
Ahoj Blanko, Dík za potvrzení velikosti čmelínů. Ta fotka zkresluje, výstelka je do 2/3. My tady na ostravsku to máme s tím počasím tak proměnlivě, že každý den mi nevyletují tak max na 2 hodiny a jinak jsou venku. No a konečně si našly moje třapatky.url=https://postimg.cc/cvWMkBrY]Obrázek[/url]
Posílám fotku čmeláka, je to skalní?Obrázek
Pavels
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Hugo.008 píše:
úte 21. črc 2020 9:05:47
Pepane dík za odkaz na fotoreportáž výroby úlků.. Už v minulosti, když jsi ho tu zveřejnil, jsem o polystyrenovém úlku přemýšlel. Nemáš to i na jiném portále? S postimage buď neumím nebo neumožňuje jednoduché listování ze snímku rovnou na další. Pokud nemáš nic proti, tak si pár fotek stáhnu pro osobní potřebu. :idea:

Až v této době teplota v zemních hnízdech poprvé dosáhla k 19°C ! Rozdíl v průběhu 24 hodin (den - noc) je max. 1°C.
Nechápu jak může být panelák něco, co přišlo po zemljamkách. A to ještě ty nejhorší noci letošního léta patrně teprve přijdou. Omlouvám se za odskočení od tématu. :?

Trochu závidím těm co rozeznají že se objevili nové matky. U mě rozptyl velikostí dělnic u zemních, v době kdy matky nemohly být ani náhodou, byl tak velký, že ty současné největší by podle mého nezkušeného oka, mohly být jen o něco větší dělnice. Jsou prostě o trochu větší a takové kulatější. Provoz je na česně teď už tak hustý, že projíždění záznamů z kamer zabírá spoustu času a není v mých možnostech si třeba projet celý den u jednoho úlku. Pokud nechám celý den počítat přílety a odlety je jich přes někdy 1200. Výsledek je orientační, protože když se objeví víc čmeláků najednou, tak je to vezme jako jeden průchod, ale jako protiváha je déle trvající pokus o otevření klapky kdy může započítat jednoho jako dva průchody.
Hugo ahoj, posílám ti fotku otevřeného čmelína, kde vidíš ten rozdíl u mých zemních. Já začátečník jsem tam napočítal 7 matek a to nebyla stříška celá dole. Obrázek
Pavels
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Hugo,matky jsou zřetelně větší než dělnice.Někdy jsou dělnice opravdu velké,ale když pak vyletí matky,tak uvidíš,že matky jsou ještě větší.Hodně pomáhá rozlišování podle zvuku.Matky mají oproti dělnicím nezaměnitelný velmi hluboký tón.
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Před domem mám pět starých velkých levandulí, nejsou moc pohledné mají 50cm dlouhé stvoly ,těžké květy, takže leží na plůtku. Každý den od rána je na nich mraky čmeláků. Je vidět jak lidi nechápou čmeldy, obcházejí to obloukem. Zato já mám hlavu vraženou mezi ně a kochám se. Mám 5 čmelínů skalních, ale nejvíce je tu zemních, hájových, sem tam skalní a moji miláčci polní. Na zahradě se mi pásly dvě zemní, byly obrovské. Mám radost. Je jich plná zahrada, úžasná podívaná. Je fajn, když k Vám na zahradu přiletí i ty co se usadily v sousedství. Užívejme si to všichni, teď je to nejhezčí za pár dní budeme brečet, já alespoň ano, když nacházím mrtvé dělničky.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Díky přátelé. Doplnil jsem album o fotky, které dokumentují celý chov čmeláka humenního, včetně fotek samců a matek. Tak pokud budete mít chuť, můžete se podívat. Je to vzácný druh, měl jsem už několik let podezření, že se u nás někde mezi těmi zahradními skrytě vyskytuje. Letos se to potvrdilo.... :D

https://cmelacihonza79.rajce.idnes.cz/Humenni_2020/
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Blanko,také mi teď začala kvést levandule prostřední a je obsazená čmeláky včetně oblíbených skalních,z čehož mám velkou radost. :D


Honzo,super album humenních :D :D .
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Dík za reakce. Vím že matky jsou viditelně větší, ale přišlo mi že už je na čase, tak jsem začal pochybovat. Ale jako by mě vyslyšely a pár se jich dnes objevilo na česně. Jsou nádherné. Jak psala Blanka, máme tu nejkrásnější období a je třeba si ho užít.
1. matka res..jpg
(35.76 KiB) Zatím ještě nestaženo
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Pavels píše:
úte 21. črc 2020 18:53:58
Blanka píše:
úte 21. črc 2020 13:48:35
Honzo moc gratuluju, Pavelsi u Tvé fotka zemních mě zarazilo, kolik máš výstelky, Ty jsi odbíral nebo dáváš tak málo, zdálo se mi, že to máš tak do jedné třetiny, ale zato čisto proti skalničkám, které mám nahoře ve všech rozích hrůza. Včera jsem uviděla další královnu u druhého úlu skalních, byla tak veliká, že se nemohla dostat pod klapku, musela jsem ji nadzvednout, u nás každý den prší, dělničky co se rodí jsou droboučké. Když jsem jim dala příkrm do ampulek, jaké má Jakub, tak mi rozcupovaly polystyrén a ampulku jsem nenašla, zastaly ji. No a už zase prší, už mi shnila i levandule a to ji mám plnou zahradu. Jo a ty rozměry, přesně jak říká Niki raději ty velké, letos se mi do nich nacpali polní, ale pak je vyhodili skalní. Mějte se.
Ahoj Blanko, Dík za potvrzení velikosti čmelínů. Ta fotka zkresluje, výstelka je do 2/3. My tady na ostravsku to máme s tím počasím tak proměnlivě, že každý den mi nevyletují tak max na 2 hodiny a jinak jsou venku. No a konečně si našly moje třapatky.url=https://postimg.cc/cvWMkBrY]Obrázek[/url]
Posílám fotku čmeláka, je to skalní?Obrázek
Pavle,na fotce je asi čmelák rolní-není vidět konec zadečku...pokud je konec zadečku bílý,šedavý,byl by to rokytový ;)
Odpovědět