Chov čmeláků v roce 2022

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Ty taky. Drž se.
Pavels
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Zdravím. Tři čmelíny jsou již přestěhovány o 50 km dál. Zatím jsem na zahradě nenašla tak ideální místo, jako bylo na chalupě, ale do jara je času dost. Poslední, čtvrtý čmelín je dosud obydlený, takže jsem jej nechala na místě a darovala kamarádce sousedce, která zatím úspěch se čmeláky neměla. Aspoň konečně uvidí, jak vypadá hnízdo uvnitř a se dvěma čmelíny bude mít větší šanci.
Všem přeji dny laskavé.
Dag
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

V úterý jsem při kontrole otevřel vystýlku u rolních a hnízdo je sice velmi silně obsazeno,hodně kokonů,dokonce plod před zakuklením,bohužel čmeláci docela ztuhnutí,dostali příkrm,druhý den jsem je dal rozehřát do tepla,přes den lítali ale vždycky ráno jsou zase jen slabě bzučící.Je tam docela dost samečků,ale hodně se toho má ještě líhnout,hlavně čerstvě zakuklené matečníky.Problém je,že ve čtvrtek odjíždím pryč a vracím se až v pondělí ráno a není kdo by čmeláky celé 3-4 dny ráno rozehříval...tak snad se jim podaří nějak vydržet.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Denně i když je selkem v noci teplo,čmeláci jsou v hnízdě zatuhlí,ale i tak se líhnou další a další,ale vypadá to,že některé larvy před zakuklením už nejsou naživu a to samé některé zámotky jsou jakoby neosazené...čmeláci na nich nejsou.
Přílohy
4.jpg
(255.79 KiB) Zatím ještě nestaženo
308682599_870602637439326_3982928528113031469_n.jpg
(342.36 KiB) Zatím ještě nestaženo
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Tak před týdnem už se mladé královny rolních rozletěly,hnízdo ale stále funguje,i když jen se zbytky zámotků.Dělnic je momentálně kupodivu ještě asi 20.A po zahradě mi poletuje ještě čiperná dělnice z nějakého opožděného hnízda zemních.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Já mám stále kromě dvou hnízd rolních i dvě hnízda skalních usazení 21. a 28.4. :) .
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Ahoj Niky tak u skalních je to pecka :). Mne jedou ještě dvě rolní a dva lesani, jen ale díky přikrmování, květů už máme v okolí i u sebe strašně málo. Dvě lesní hnízda mi skončila z kraje tohoto týdne, přeci jenom už bylo ráno hodně zima. Ostatní hnízda klasicky během července (luční, rokytky, p. norský) srpna (hájovky, zemní, skalní). Akorát jsem jedněm lesním dnes vyčistil úlek (rozborka je na rajčeti, viz odkaz v podpisu) . Kolem 30 matek podle kokonů, ostatní odchovy letos taky velmi úspěšné. Opět jsem si zcela vystačil s mechanickými ochrannými prvky bez bioagens bc. th. Byl to extra dobrý rok, tak příští budu jen čekat na navrátilky a snad se zase poštěstí :).
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Ahoj všichni,
také jsem s letošním chovem byla spokojená. Moc bych si přála, aby se zadařilo i v příštím roce, v jiném bydlišti. Nové místo jsem už na zahradě našla, pro čmeláky snad příznivé - téměř v celodenním stínu. Jen mi u něj zatím chybí "pozorovatelna".
Karle, Tvůj odkaz jsem celý prohlédla. Máš to opravdu vychytané. Zaujala mě krmící trubka. Opravdu dobrý nápad.
Mějte se a přeji nám všem i čmelákům, ať ta letošní zima není krutá, ale mírná, jako ty předchozí.
Dag
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

KRMÍTKO je TOP vynález letošního roku :) , ale není můj, já si to jen upravil pro své potřeby. S nápadem trubky přišel Vítek Cach ze spolku Čmeláci PLUS.
Doporučuju - výhody:
1. Krmná směs je v čistotě, hned u ústí vstupní chodby. Nepadá do ní výstelka, ani odpad z života kolonie.
2. Krmíte bez rušení čmeláků, bez nutnosti rozebírat výstelku, abyste se dostali až poblíže vlastním kokonům. To je klíčové hlavně v solitérní fázi.
3. Krmení i čištění je velmi rychlé, lze jej dělat kdykoliv bez toho, aby byli čmeláci rušeni.
4. Lze využít jak na krmení pomocí těsta, přidávání schovaných ztracených rousek z klapky, tak pomocí roztoků.
5. Výroba je opravdu jednoduchá a zvládnete ji do 30min komplet...

Tady je to nafoceno, z fotek snadno pochopíte konstrukci, kterou si každý může upravit podle typu úlku, který používá.
https://zahrada-na-vsi.rajce.idnes.cz/Krmitko

Obrázek
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Karle, pokud je tam místo stříkačky jen víčko na drátku, nemají čmeláci tendenci lézt do trubky?
Odpovědět