Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Niky1 píše:
stř 29. črc 2020 9:21:14
Marku,bohužel nemůžeš nic udělat :( .Jak píše Jarka,je to virová choroba včel přecházející na čmeláky při krmení larev z rostlin na kterých byly předtím i infikované včely. :( .Na fotce máš ale samečka ne?
Diky Jarko i Niky za info.

Jsi si jista ze je to samecek? Podle velikosti (na fotce to neni videt) si troufam tvrdit ze je to mlada matka.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Marku,mě se zdálo,že má za hlavou žlutý proužek.Ale možná jsou to jen ještě nevybarvené chlupy jako na jiných částech těla ;) .
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

K fotce čmeláka bez křídel - A co ty sběrací košíčky, nemohl by to být čmelák úhorový?

O víkendu jsem dokrmoval fruktózou čerstvě vylezlou matku skalní z přírodního hnízda, protože nemohla létat. Až při detailním pohledu ze strany bylo vidět, že má jedno křídlo na konci prohnuté směrem nahoru. Večer jsem ji dal na ostropestřec a dál už nevím jak to dopadlo, protože jsem odjel.
Byla z hnízda ve spáře mezi pískovcovými štuky. Hodně by mě zajímalo , kolik tam může být místa a jaký izolační materiál tam může být. Provoz tam byl slušný a díky maskování břečťanem a odérem žumpy hnízdo neskončilo předčasně jako dvě jiná přírodní, která jsem sledoval.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Úhorový vypadá úplně stejně jako skalní ty nohy má také černé jen jsou u sběracích košíčků takové červené chlupy. Tohle je spíš světlo, nebo barevné zpracování foťáku nebo nedostatečné vyvinutí matky.

U mě už je docela sešup.

Luční - dvě hnízda před pár týdny skončily, jedno mělo tak 50 mladých matek, druhé možná 1-2 (bitva navrátilek, hnízdo dost živořilo)
Rolní - poslední funkční hnízdo vypadalo silně ale před pár týdny jsem poblíž našel matku (asi starou z úlu), šla umřít, vypadá to, že chovají samce a uvnitř je posledních cca 10-20 dělnic. Bída, už si to říkám druhý rok, příště jich musím obsadit více.
Hájoví - zde už měsíc létají nové matky a dělnice to nějak přestřelily, před týdnem jsem našel hnízdo s možná 1-2 dělnicemi, ale 40 mladými matkami, které se stále rodí jenže neměly zásoby, takže je dokrmuji a ony postupně létají ven nasávají se a hnízdo se postupně vyprazdňuje. V hnízdě je humus, ale vůbec jim to nevadí, pěkné hnízdečko.
Rokytoví - také už brzo skončí, sem tam ještě něco létá, ale budou to už jen dny, možná týden dva.
Skalní - matka usazená na přelomu duben/květen, před měsícem měla asi 20 dělnic o velikosti mouchy, ty už umřely a místo nich má asi 20 velkých dělnic, matka stále žije ale její dílo má tak 10x10 cm po 3 měsících, těžko říct, jestli ještě něco vychová. Je vidět, že letos je velká potravní konkurence, silná hnízda se prosadí, slabá živoří, případně úplně zkolabují.
Lesní - Poslepované hnízdo z matky z laboratorního chovu, která přišla o dělnice, oddělku kokonů s pár dělnicemi z jiného hnízda, které rozjezdil traktor a přídavkem dělnic z dalšího hnízda, které sežrala kuna. Matka si už odchovala první vlastní dělnice a momentálně je to jedno z nejaktivnějších hnízd, i když dost z těch přidaných dělnic se asi poztrácelo, bylo by fajn, kdyby z toho hnízda ještě něco bylo.

Situace s melittobiemi není zatím tak dramatická jako loni, chladné počasí je dost zabrzdilo, ale už také létají. Zatím mnohačetné nálezy jak ve větrací pasti, tak v pastech na bočních klapkách, uvnitř jsem ji zatím nikde nenašel, ale co není může být.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Tak kuna ?! Jedno divoké hnízdo co jsem sledoval a zaniklo, mělo tak půl metru od vchodové díry jámu. Říkal jsem si že to vypadá, jak kdyby to něco vyhrabalo. Ale kolem původního vchodu to bylo nedotčené. Musela je vyčenichat skrz zem. Má celkem pestrý jídelníček. V zimě mi sežrala kus hadičky a rozžvejkala kabel v autě, teď od ní máme pravidelně naděláno po ptáčnicích na zápraží a k tomu ještě čmeláky. V Jižní Americe je žerou i lidi, to musí být jiný druh než my. :-)
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Neco pro Niky - uz jsem myslel, ze hnizdo je za vrcholem, ale dnesni vecerni pohled ukazuje dalsi davku mladych matek :)

Obrázek
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

marek972 píše:
sob 01. srp 2020 21:42:35
Neco pro Niky - uz jsem myslel, ze hnizdo je za vrcholem, ale dnesni vecerni pohled ukazuje dalsi davku mladych matek :)

Obrázek
krása Marku, já jsem kontroloval dnes výstelku a už odletěla poslední matka. Pod výstelkou ale je ještě živo. Jedu na týden na dovolenou, tak uvidím jestli ještě bude fungovat. Marku ty skalní osazuješ sám nebo se ti přirozeně sami osadí? Mi na zahradě také lítají, ale neví jak je na jaře stihnout. ;)
Pavels
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Pavels píše:
ned 02. srp 2020 9:42:46
krása Marku, já jsem kontroloval dnes výstelku a už odletěla poslední matka. Pod výstelkou ale je ještě živo. Jedu na týden na dovolenou, tak uvidím jestli ještě bude fungovat. Marku ty skalní osazuješ sám nebo se ti přirozeně sami osadí? Mi na zahradě také lítají, ale neví jak je na jaře stihnout. ;)
Kazdy rok mam nejake samousazeni, ale i nejake osazuji sam (menim totiz stanoviste abych minimalizoval jarni boj o cmeliny)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Marku super :D ,dík za ukázku.Já jsem včera večer viděla v jednom z úlku na výstelce jednu,asi definitivně poslední :( .Dělnic je ještě poměrně dost,ale i ty budou postupně ubývat.


Pepane,dík za odkaz na článek,dost mě obsah překvapil. ;)
Odpovědět