Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Niky1
TOP člen
TOP člen

Marku super :D ,dík za ukázku.Já jsem včera večer viděla v jednom z úlku na výstelce jednu,asi definitivně poslední :( .Dělnic je ještě poměrně dost,ale i ty budou postupně ubývat.

Pepane,dík za odkaz na článek,dost mě obsah překvapil. ;)
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen

Pepane, kdo by to řekl.... Ábíčko, a takový vědecký obsah.
U nás toto čmeláčí dilema, zda-li riskovat potíže s pylem tykvovitých v minulosti vyřešili slimáci. U všech rostlin tohoto druhu jako první sežrali konec rostliny a tím ji zastavili v růstu a de facto zlikvidovali v raném stádiu.
Stále čekám na matky zemních ze zemního hnízda, které je v této době jinak nejaktivnější ze všech hnízd.
V povrchovém úlku se už 2. týden matky objevují.
Je možné že by to bylo tím zásadním rozdílem v teplotách? Zemní stále ještě nedosáhl 20°C, a teplota kolísá jen nepatrně, zatím co povrchový občas dochlazuji, aby teplota nepřelezla 27°C.

Přidávám odkaz na video, kde je dle mého názoru k vidění velmi nevhodná klapka a hitparáda čmeláčích příživníků a ukázka univerzálního domečku pro všechny zvířátka do velikosti myši. Nedovedu si představit, jak by to v našich podmínkách mohlo dojít do prvních dělnic a už vůbec ne do nových matek. Bohužel je to stále jako "návod" na netu k vidění. Na závěr dvě hezká slow motion videa.
https://www.youtube.com/watch?v=0-MO9_yL6i8
https://www.youtube.com/watch?v=S2_SHITsFMA
https://www.youtube.com/watch?v=J7q9Kn1rhRc
Seidlici

Zdravím Vás všechny úspěšné zachránce čmeláků.

Mám prvním rokem čmelín a osídlení skalní, někdy kolem Velikonoc, při poslední kontrole jsem na vršku výstelky našel dvě obrovské asi matky, ale mají světlejší červený, spíš oranžový zadeček a na hlavě žluté proužky, myslím dva. Je to normální, třeba čerstvě vylíhnutá nezbarvena matka nebo něco je špatně? Zkusím vyfotit.

Díky a přeji všem krásné zážitky s malými bručouny.
Niky1
TOP člen
TOP člen

Seidlici,pokud má i žlutou čupřinu na hlavě,pak by to mohl být sameček.Ale nebývá nijak zvlášť velký.Matky jsou opravdu obří.Mohla by to také být matka pačmeláka cizopasného. ;)
Seidlici

Niky, díky za odpověď, asi to nechám na přírodě, ale pačmelak by tam asi udělal vítr a přivlastnil by si hnízdo. Zkusím si něco načíst o pacmelacich a budu to dál sledovat.
Niky1
TOP člen
TOP člen

Nejspíš jsi viděl samečky.Pačmelák by býval obsadil hnízdo dříve a teď by to byly už jeho nové matky či samečci ;) .Tak či tak bys už s tím nic nenadělal.Zkus vyfotit :) .
Odpovědět