Chov čmeláků v roce 2024

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 71
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Ahoj Hugo, dám vědět, jak se bude situace vyvíjet. Já klapku začínám snižovat tak pátý den.
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 71
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Se picnu. Letos mám v obsazování čmelínů nějaký chaos. K zabydlené zemní dneska ráno zaletěla skalní. Když vylezla, dělala pamatovaci let, tak jsem se jí snažil odehnat, docela se bránila a kroužila kolem mě. A k zabydlené skalní znova zalezla rokytka a nechtělo se jí ven. Tak nevím, jak to dopadne. Asi jsem neměl usazovat já, měl jsem to nechat na přírodě.
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 71
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Tak jsem viděl, jak do úlu zaletěla skalní a chvíli na to přiletěla rokytka. Odehnal jsem ji a za půl hodiny se tam chtěla vrátit znova, zase jsem jí odehnal. Asi jí budu muset chytit a odnést někam dál od zahrady, nebo se holky poperou.
Když vidím ten zájem, budu muset asi přidělat čmelíny. :D
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 175
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Vzdálenost odkud se matka nevrátí je definovaná. Bohužel si ji nepamatuji. Jakub by jistě věděl.
Ale s vosou jsem si užil předloni. Odchytnul jsem ji, odvezl na kole cca 1 km a než jsem se vrátil, tak už byla zpět. Pomohl odvoz až přes 5 km.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Tak dnes od první zemní usazené 10.3.první dělnice.Druhá taky usazena 10.3.zatím ještě nic.Čekám každým dnem,že se taky ukážou dělnice.
Na Velikonoce samousazenka rolní před chatou,takže vypadá to na celoroční pozorování u verandy,další dva čmelíny usazeny nečekaně samy-dnes do jednoho přiletěla rolní,třetí je zatím nějaká neznámá.A dnes ve čtvrt na osm jsem odchytil poprvé letos viděnou lesní,bez pomůcek,tak jsem ji jen odchytil do dlaní a přenesl do chaty,abych ji přendal do krabičky a hned dal do čmelínu.Tak uvidím zítra,jak se bude chovat.Vloni v něm byli taky lesní,tak snad jí bude vonět.
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 71
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Tak už jsem z toho jelen. Teď jsem byl u čmelínů a tam kde je dlouhodobě (nebo aspoň byla) ubytovaná zemní, zaletela dovnitř rokytka. Za chvilku zase vyletěla a chvíli za ní vyletěla ještě skalní. Tak jsem zvědav, jestli v tom čmelínu vůbec vznikne nějaké hnízdo (a jaké), nebo jestli nakonec bude úl prázdný :roll:
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Hugo.008 píše:
pon 08. dub 2024 17:40:58
Vzdálenost odkud se matka nevrátí je definovaná. Bohužel si ji nepamatuji. Jakub by jistě věděl.
Ale s vosou jsem si užil předloni. Odchytnul jsem ji, odvezl na kole cca 1 km a než jsem se vrátil, tak už byla zpět. Pomohl odvoz až přes 5 km.
bezpečná vzdálenost je 10 km vzdušnou čarou.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 71
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Když vidím ten zájem o ubytování na mé zahradě, rozhodl jsem se přidat další čmelíny. Jak daleko by od sebe měly být, aby čmeláci bezpečně našli cestu do toho svého? Mám je teď od sebe 2,30 m a 3,30 m. Tak uvažuji dát mezi ty vzdálenější ještě jeden. Mám je umístěné ve zděné kůlničce. https://i.postimg.cc/vBgHRkPx/20240410-091030.jpg
Luboš
Příspěvky: 25
Registrován: ned 06. čer 2021 22:07:38

Tak já měl strach jestli se vrátí nějaká z loňských rokytek a teď bych s nimi mohl dláždit.Dvě sestry pravidelně nosí do loňského úlku,pokud se sejdou při návratu před klapkou,zdvořile dá jedna druhé přednost,vyhlídky v dalším vývoji nejasné.Dalších několik marně krouží kolem,neví kam by vlezly,přidělal jsem pro ně další čmelín ,druhý den byl obsazený.Zbylé se potloukají kolem,odháním je od ostatních obydlených čmelínů které mají zájem prozkoumat naštěstí s již zavřenými klapkami.2x luční,1xzemní,1xrolní,jeden čmelín plánovaný také pro rolní mám zatím s ucpaným vchodem aby se mi tam napakovali.Jinak já mám kvůli stanovišti pod jalovcem tři čmelíny cca 80 cm od sebe,barevně odlišené vchody a nezaznamenal jsem žádný problém.Klapky zavírám co nejdříve,po malinkých krocích,klidně dvakrát,třikrát denně,plně dovřená je cca za tři,čtyři dny,podle toho jak jsem na chalupě.Nikdy jsem s tím neměl problém.
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 71
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Tak jsem rozšířil ubytovací kapacitu o dva čmelíny. Jeden vnitřní (fialová klapka) https://i.postimg.cc/XvL2DSBS/20240412-154218.jpg a jeden venkovní https://i.postimg.cc/J0xZRMmM/20240414-182844.jpg.
Současný stav: tam kde střídavě zalétala zemní a skalní, vyhrála skalní a tam kde byla skalní a rokytka, vyhrála taky skalní. Ale není tam sama, viděl jsem během pěti minut zalézt dovnitř dvě skalní. Jedna se chvíli motala na klapce, než našla způsob, jak ji podlézt, druhá přiletěla a suverénně zalezla pod klapku. Tak tady bude ještě strkanice. Ve třetím úlu je zabydlená rokytka. Pokusím se do nového úlu usadit znovu zemní a do pátého bych chtěl ještě nějaký jiný druh, tedy pokud ke mně na zahradu zavítá. Uvidíme. A uvažuju ještě o šestém úlu, mám ještě jednu klapku k dispozici.
Odpovědět